RENTA WDOWIA - "Albo głosujecie za emerytami, albo przeciwko nim" - To sprawdzian dla PiS-u.
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia Renty Wdowiej, pod którym podpisało się 202 156 Polaków, a w ich zbieraniu zaangażowało się ponad 30 organizacji społecznych..
Poseł sprawozdawca Arkadiusz Iwaniak (Lewica) wskazał, że główny cel projektu to zapobieżenie ekonomicznej degradacji gospodarstw domowych emerytów i rencistów wskutek śmierci małżonka. Przedstawiciele klubów PiS, KO, PO, 20205, PSL stwierdzili w debacie, że projekt powinien trafić do dalszych prac w sejmowej komisji, aby doprecyzować jego zapisy i wyjaśnić nieścisłości. Tak też się stało w wyniku głosowania "ZA" - skierowaniem projektu do prac komisji.
Z tej okazji przedstawiciele radomskiej Nowej Lewicy w składzie: Patryk Fajdek, Małgorzata Ziemnicka, Jolanta Luty, Jolanta Sokołowska, Tytus Kacprzak, Piotr Strzelec, Ewa Barszczyńska, Aksel Sadowskx spotkali się z radomianami, żeby porozmawiać o założeniach projektu. Nie zabrakło słów podziękowania za zebrane podpisy poparcia w naszym mieście oraz dyskusji o ciężkiej sytuacji seniorów w Polsce.
Wczorajsze wydarzenie na Placu Jagiellońskim w Radomiu było ściśle związane z naszym wcześniejszym zaangażowaniem w akcję zbierania podpisów pod projektem „Renta Wdowia”. Przez wiele tygodni działacze radomskiej Nowej Lewicy zbierali podpisy między innymi na targowisku „Na Śląskiej” gdzie w akcji zbierania podpisów udział brali Patryk Fajdek, Piotr Szmigiel, Michał Skoczylas, Karol Wicik i Tytus Kacprzak. W tym samym czasie Małgorzata Ziemnicka oraz Edyta Malec-Ćwiek równie skutecznie i z dobrym odbiorem wśród ludzi zbierały podpisy poparcia na targowisku na radomskim Michałowie. Wcześniej zbierały podpisy odwiedzając mieszkańców osiedla Michałów w ich mieszkaniach. Także Jolanta Hanna Luty oraz Karol Wicik aktywnie zaangażowali się w zbiórkę podpisów, odwiedzając mieszkańców bloków na Gołębiowie I oraz na Osiedlu nad Potokiem.
Również działacze Młodej Lewicy, której członkowie czuli potrzebę włączenie się w zbiórkę podpisów z myślą o polskich rodzinach. Aktywny udział w zbiórce brali Tytus Kacprzak, Aksel Sadowski, Małgorzata Cholewa, Dimitri Schoepe, Jakub Kanclerz oraz Idalia Ćwierz. Pozostali członkowie i sympatycy Lewicy również zbierali podpisy indywidualnie. W sumie w Radomiu zebraliśmy ponad 3000 podpisów. Mieszkańcy w większości chętnie podpisywali się pod projektem „Renty Wdowiej” , przyjmowali gazety, a także ulotki dotyczące w/w tematu.
Za wszystkie złożone podpisy serdecznie dziękujemy mieszkańcom naszego miasta !
Jakie są założenia obywatelskiego projektu ustawy o rencie wdowiej?
Lewica wspólnie z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych oraz szeregiem organizacji senioralnych zaproponowała, aby pozostała przy życiu osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o połowę renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i połowę swojego świadczenia - w zależności, co się bardziej opłaca. Obecnie renta rodzinna w przypadku, kiedy umrze jeden ze współmałżonków, to zaledwie 85 procent wyższego świadczenia. To kwota często niewystarczająca do życia, bo opłaty stałe, takie jak rachunki za czynsz czy ogrzewanie pozostają na takim samym poziomie - one nie maleją wraz z odejściem naszego partnera, bądź partnerki i zabierają dużą część miesięcznego budżetu.
Możliwość pobierania renty wdowiej zwiększy domowy budżet seniorów, którzy po latach ciężkiej pracy zasłużyli na godną jesień życia, nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Ta ogromna tragedia osobista, jaką jest śmierć bliskiej nam osoby, w żadnym wypadku nie może pociągać za sobą tragedii finansowej wdowy lub wdowca.
Projekt ustawy, który złożyliśmy przewiduje, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje on osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu. W projekcie przewidujemy również górny limit otrzymywanego świadczenia i wynosi on trzykrotność średniej emerytury, czyli obecnie byłaby to kwota maksymalnie 7600 zł. Szacujemy, że na wprowadzeniu renty wdowiej skorzysta aż 1,5 mln osób, w tym głównie kobiety. To one, przez to, że przez lata wychowywały dzieci i zajmowały się domem, pobierają dzisiaj niższe świadczenie emerytalne.
Wystąpienie posła RP sprawozdawcy Arkadiusza Iwaniaka - zobacz i wysłuchaj→
TUTAJ!
Galeria zdjęć z dzisiejszego wydarzenia:
[Opr.PF,JL, AL,EB]
Radom, dnia 06 lipca 2023r.